Zdravi in ravni zobje so običajno tisto, kar poudarjamo kot pogoj za popoln nasmeh.Ortodontski aparati so eden najboljših načinov ravnanja zob, a sproščen in tudi sijoč nasmeh ob njihovi uporabi predstavlja velik izziv. Ključavnice in žice zobnega aparata so namreč prava “vaba” za hrano in pijačo, ki jo zaužijemo, zato neustrezno vzdrževanje ustne higiene poveča verjetnost nabiranja bakterij in zobnih oblog v ustih ter pokvari naš nasmeh, še preden ima možnost postati popoln.
Zato je ključnega pomena, da med ortodontskim zdravljenjem redno in temeljito vzdržujete ustno higieno. Seveda pa čiščenje z nitko in odstranjevanje bakterij ni najlažje, ko je zobni aparat v ustih. Prav zato prinašamo nekaj “trikov”, s katerimi se lažje držimo najpomembnejšega pravila pri nošenju ortodontskega aparata: zobe je treba umiti po vsakem obroku.
- Pravilno ščetkanje
Brez dobrega ščetkanja ni dobre ustne higiene. Z namestitvijo zobnega aparata se torej nič ne spremeni, razen dejstva, da aparat otežuje to ključno dejavnost za zdravje zob. Zato, ker zobne ključavnice ustvarjajo težko dostopne “žepe” polne bakterij, edino “zdravilo” pa je pravilno ščetkanje. Ščetkanje je tisto, ki naredi razliko med lepim nasmehom in nasmehom, polnim kariesa, in če niste prepričani, ali si dobro ščetkate, odkar nosite ortodontski zobni aparat, je tukaj nekaj koristnih nasvetov…
- Zobno ščetko držite pod kotom 45 stopinj, tako da so ščetine usmerjene proti robu dlesni.
- Z zobno ščetko naredite majhne kroge na vsakem zobu in vzdolž linije dlesni.
- S krožnimi gibi ščetkajte sprednjo in zadnjo stran zgornje in spodnje zobne vrste.
- Dele zob, ki jih žvečimo, je najbolje ščetkati z gibi naprej in nazaj.
- Ne pozabite na jezik! Z rahlim ščetkanjem je treba odstraniti tudi bakterije z jezika.
Priporočljivo je, da si zobe ščetkati vsaj dve minuti. Vzeti si čas za kakovostno ščetkanje je zagotovilo za nasmeh, ki si ga želimo. Zato poskrbite, da bo ščetkanje res trajalo vsaj dve minuti. To lahko dosežete s pogledom na uro ali pa z zobno ščetko za vsak zob preštejete deset krogov.
- Nič brez zobne nitke!
Da, zobna nitka je pomemben zaveznik zdravja zob tudi, ko nosimo ortodontski zobni aparat.
- Izvlecite zobno nitko (vendar je ne zlomite, da vam je ne bo treba ponovno vleči noter) in z nitjo napeljite med žico zobnega aparata in zob.
- Očistite zobe vse do dlesni z gibi gor-dol.
- Izrežite porabljen del, izvlecite nov in ponovite postopek za vsak zob.
Zobe si umivajte vsaj štirikrat na dan, enkrat na dan pa uporabite zobno nitko, najbolje zvečer pred spanjem. Ne pozabite pa, da je zobno nitko priporočljivo uporabljati večkrat na dan, še posebej po tistih obrokih, pri katerih med zobmi ostane več hrane. S pogostejšo uporabo zobne nitke ne pustite bakterijam dovolj časa, da bi poškodovale vaše zobe.
- Interdentalna zobna ščetka je zakon!
Tudi pravilno ščetkanje zob in uporaba zobne nitke nista dovolj za odstranitev ostankov hrane s področja zob okrog ključavnic in/ali žice za zobne aparate. Da bi se prepričali, da se nič ne skriva na teh težko dostopnih mestih, je najbolje uporabiti interdentalno zobno ščetko. Je koristen pripomoček pri vzdrževanju zobne higiene z drobnimi ščetinami, pritrjenimi na majhno žico, zasnovano tako, da lahko doseže tudi tista mesta, ki jih običajna zobna ščetka ali zobna nitka ne dosežeta. Tukaj je malo pomoči pri uporabi interdentalne zobne ščetke…
- S ščetinami na vrhu zobne ščetke, ki se premikajo naprej in nazaj, očistite težko dostopna območja okrog ključavnice in žice zobnega aparata.
- Po čiščenju vsakega zoba zobno ščetko sperite s toplo vodo.
- Ponovite postopek na vsaki ključavnici zobnega aparata.
Ne glede na to, kako ga imenujete, je ta naprava pomemben zaveznik pri vzdrževanju ustne higiene nasploh, še posebej pa med ortodontsko terapijo.
Poleg tega številne ustne prhe že v osnovnem paketu vsebujejo različne nastavke, tudi ortodontski, ki ima majhne ščetine za čiščenje okrog ključavnic in žic, ki v kombinaciji z močnim curkom vode učinkovito odstranijo obloge. In kako ga uporabiti?
- Pritrdite ortodontski nastavek.
- Rezervoar za vodo napolnite z mlačno vodo, ki ji lahko dodate malo ustne vodice.
- Nagnite se nad umivalnik in vstavite vrh ustne prhe v usta.
- Vklopite ustno prho in jo premikajte tako, da gre konica okoli ključavnic in žic zobnega aparata ter vzdolž roba dlesni, da odstranite ostanke, ki skupaj z vodo zapuščajo usta skozi napol odprta usta.
- Izpirajte usta, dokler rezervoar za vodo ni prazen.
- Ne pozabite na zobozdravnika…
Zadnji “trik” je bolj opomnik, da je treba v času ortodontske terapije redno hoditi na preglede k ortodontu in zobozdravniku. In medtem ko bo ortodont preverjal, ali je z aparatom vse v redu, bo zobozdravnik prispeval k našim prizadevanjem za vzdrževanje ustne higiene. Dogovorite se za sestanek pri naših zobozdravnikih.