Search
Close this search box.

Anestezija – “skrivnost” nebolečega zobozdravstva

Za večino ljudi obisk zobozdravnika ni na vrhu seznama najljubših stvari. Zato se zobozdravniki že vrsto let trudijo, da bi bili pregledi čim bolj prijetni. Eden prvih ukrepov, ki so jih sprejeli, je bila anestezija. Danes je postala standardna zobozdravniška procedura, ki bolniku ne zmanjšuje občutka bolečine, temveč zobozdravniku omogoča natančen in učinkovit postopek. Tukaj je vse, kar morate vedeti o anesteziji v zobozdravstvu…

  • Kaj je anestezija in ali je namenjena vsem?

Anestezija omogoča začasno neobčutljivost na bolečino med zobozdravstvenimi posegi z blokado živcev v ustni votlini, tako da pacient med zobozdravstvenim posegom ne čuti bolečine.

Seveda je treba poudariti, da je anestezija uporabna za vse bolnike, to pomeni, da jo lahko brez strahu pred škodljivimi učinki na zdravje prejmejo tudi otroci, nosečnice, starejše osebe … Izjema so le bolniki z alergijami na anestetike, pri katerih je treba preveriti, ali obstaja vrsta anestetikov, na katero niso alergični.

Izbira vrste anestezije se za vsakega bolnika določi individualno, glede na njegovo splošno zdravstveno stanje in vrsto potrebnega postopka.

  • Koliko vrst anestezije obstaja?

Različne vrste anestezije omogočajo znatno prilagoditev individualnim potrebam posameznega pacienta.

Obstajata dve glavni vrsti anestezije:

  1. splošna – pomeni popolno odsotnost pacientove zavesti med zobozdravstvenim posegom; uporablja se predvsem pri zahtevnejših operativnih posegih;
  2. lokalna– je najpogostejša vrsta anestezije v zobozdravstvu; kot že ime pove, se ta vrsta anestezije nanaša na določeno mesto v ustni votlini, pri čemer zavest pa ostane ohranjena.

 

  • Vrste lokalne anestezije

Lokalna anestezija začne delovati hitro, kaže pa se kot otrplost delov ustne votline, zob, dlesni, čeljusti… Običajno se uporablja pri odstranjevanju kariesa, nameščanju ali menjavi zalivk, puljenju zob, nameščanju kron in implantatov…

  1. Prevodna anestezija – se uporablja, kadar je potrebna anestezija večje površine, na primer celotne polovice čeljusti. Pogosto se uporablja pri posegih, kot je puljenje modrostnih zob ali zdravljenje zadnjih zob (zaradi večjih korenin).
  2. Infiltracijska anestezija – aplicira se neposredno na področje, kjer se izvaja poseg, na primer plomba ali puljenje zoba. Anestetik se vbrizga z rahlim pritiskom, da se doseže enakomerna porazdelitev anestetika po živčnih končičih.
  3. Intraligamentarna anestezija – omogoča hitro in učinkovito anestezijo posameznega zoba. Običajno se uporablja, ko je potrebna natančna in ciljna anestezija za posamezen zob, uporablja pa se pri manj invazivnih zobozdravstvenih posegih, kot so puljenje zoba, plombe ali endodontsko zdravljenje.
  4. Površinska anestezija– vključuje neposredno aplikacijo anestetika v obliki pršila ali gela na kožo ali sluznico. Pogosto se uporablja za pripravo območja za druge vrste anestezije, da se zmanjša nelagodje med vbodom igle.

 

  • Individualni pristop

Vrsto anestezije izbere zobozdravnik ob upoštevanju pacientovega zdravstvenega stanja, strahu ali tesnobe, ki jo povzroča obisk pri zobozdravniku, zobozdravstvenega posega (različni posegi zahtevajo različne vrste anestezije) in seveda predhodne reakcije na anestezijo.

Vsak pacient ima svoje edinstvene potrebe in toleranco do anestezije, zato se izbere tista anestezija, ki v tistem trenutku najbolj ustreza vsem omenjenim elementom.

 

  • Se moramo bati zapletov?

Zapleti, povezani z zobozdravstveno anestezijo, so zelo redki, če pa do njih pride, ne pozabite, da so zobozdravniki opremljeni za hitro in ustrezno rešitev vseh težav.

Lahko se pojavita dve najpogostejši vrsti zapletov:

  • na mestu vboda: bolečina ali nelagodje na mestu vboda z iglo, oteklina, podplutba (najpogosteje minejo po kratkem času);
  • oddaljeni zapleti: so zelo redki in se nanašajo na alergijske reakcije na sestavine anestetika; manifestacije lahko segajo od blagega izpuščaja do hudih alergijskih reakcij.

 

  • Splošna anestezija in sedacija

Kot smo že omenili, se splošna anestezija uporablja predvsem pri zahtevnejših operativnih posegih. Gre za postopno (in reverzibilno) zmanjšanje delovanja osrednjega živčnega sistema, ki pacienta pripelje v stanje nezavesti in neobčutljivosti na bolečino, pacient pa se ne spomni medicinskega posega.

Vendar pa se v zobozdravstvu zavestna sedacija najpogosteje uporablja pri odraslih.Gre za postopek, s katerim z uporabo intravenskih zdravil, dosežemo pacientovo stanje sproščenosti ter zmanjšamo nelagodje in strah. Pacient je ves čas buden, komunicira z zobozdravnikom, vendar ne čuti nelagodja, bolečine ali strahu.

Dogovorite se za termin

ali nas pokličite na telefonsko številko:

Dogovorite se za termin

ali nas pokličite na telefonsko številko:

Riviera