Včasih, predvsem ko nas boli, si tudi sami želimo, da bi nam stomatolog odstranil zob. Vendar pa je treba upoštevati, da je to postopek, ki se izvaja, ko so bile izčrpane vse druge možnosti njegovega zdravljenja. In tudi takrat ekstrakcija pomeni skrbno analizo in podroben načrt, kaj storiti naprej, torej kako ga nadomestiti. Ta del se začne že pred dejansko “presojo” zoba, torej z diagnostiko, ki pokaže, da zoba ni več mogoče rešiti, s čimer se določi njegova usoda, pa tudi “usoda” sosednjih zob, pa tudi funkcionalnost in estetika pacientove ustne votline.
V tem smislu je prvi korak v diagnostiki RTG in (ali) CBCT. Gre za nenadomestljiva “orodja” v dentalni medicini, ki stomatologom omogočajo prepoznavanje različnih zobnih težav.
2D proti 3D
RTG posnetek– ne glede na to, ali gre za panoramski posnetek obeh čeljusti (ortopan) ali posameznega zoba (intraoralni posnetek)- stomatologu omogoča natančen vpogled v stanje ustne votline pacienta. Ortopan namreč omogoča vpogled v stanje vseh zob in okoliških struktur, intraoralna radiografija pa natančen vpogled v učinke endodontske terapije (zdravljenja zobnega živca).
Brez dvoma ima rentgenski posnetek številne prednosti v dentalni diagnostiki (hitro vizualizacijo zobnih težav, je poceni, dostopen …), vendar je velika omejitev tudi -dvodimenzionalnost.
Nove tehnologije so omogočile naprednejšo diagnostiko, kar najbolje dokazuje digitalni rentgenski posnetek ali CBCT (Cone Beam Computed Tomography). Gre za tehniko snemanja, ki omogoča tridimenzionalni prikaz čeljusti, zob in okoliških struktur, stomatologom pa omogoča najbolj natančen in podroben vpogled v stanje kosti, zob in živcev.
Kakovost in količina kosti
Stanje kosti pravzaprav pomeni določanje njene kakovosti in kvantitete, ključnih dejavnikov v dentalni medicini, predvsem v implantologiji, oralni kirurgiji in ortodontiji. Kakovost kosti se nanaša na gostoto, trdnost in stabilnost kosti, količina pa na volumen čeljustnih kosti.
Uspešnost vgradnje implantata je v veliki meri odvisna od kakovosti kosti. Gosta in čvrsta kost namreč zagotavlja boljšo oporo implantatom, slabša kost pa lahko povzroči zaplete, kot je pomanjkanje integracije implantata ali povečano tveganje za zlome. Na kakovost kosti vplivajo različni dejavniki – od starosti pacienta, genetike, prek prehranjevalnih navad in kajenja do avtoimunskih bolezni.
Količina kosti pa kaže, ali obstajajo pogoji (prostor) za predvidene dentalne posege. V primeru pomanjkanja kosti se lahko zahtevajo dodatni postopki, kot so povečanje kosti (augmentacija) ali dvig sinusov, da se zagotovi dovolj kosti za vgradnjo implantata. In natančno oceno količine kosti je mogoče narediti prav zaradi CBCT.
Prednosti CBCT
Kot smo že omenili, je CBCT še posebej pomemben v implantologiji. Poleg tridimenzionalne vizualizacije omogoča tudi oceno kakovosti in količine kosti. Na podlagi CBCT namreč stomatologi ocenijo kostno gostoto, prisotnost kostnih izrastkov (kot so ciste ali tumorji), vnetje sinusov ali atrofijo. Tridimenzionalni posnetek pomaga tudi pri predvidevanju morebitnih težav ali zapletov, kot so pomanjkanje kosti, bližina živcev ali sinusov, zato jo stomatologi uporabljajo za načrtovanje ustreznih posegov, ki bodo te težave rešili ali zmanjšali. Poleg tega CBCT pred samim postopkom vgradnje omogoča natančno načrtovanje položaja implantata, ki bo izpolnjeval vse potrebne pogoje – stabilnost, funkcionalnost in estetiko – ter določitev tipa in dimenzij samega implantata.
Zato je CBCT posnetek ključnega pomena pri prilagoditvi posegov specifičnim potrebam in anatomiji čeljusti vsakega pacienta, kar potem privede do boljšega rezultata in predvsem zadovoljstva pacienta.