Search
Close this search box.

Ortodontski zobni aparat za nevedneže

otodonski aparatić

Ortodont vam je priporočil, da nosite ortodontskega zobnega aparata, vendar so vam – čeprav jih vse pogosteje vidite na zobeh prijateljev, znancev ali samo mimoidočih – velika neznanka? To morate vedeti, preden se dogovorite za prvo opravilo s specialistom za ortodontijo…

  • Zakaj nositi zobni aparat?

Naloga ortodontskih zobnih aparatov je dokaj jasna: popravljajo položaj zob in rešujejo (nepravilne) težave z čeljusti. Poleg tega ortodontska terapija pozitivno vpliva na ustno funkcijo (žvečenje, požiranje, govorjenje). Ne smemo pozabiti, da pravilno postavljeni zobje zelo olajšajo ustno higieno in s tem zmanjšujejo tveganje za kariese, gingivitis in druge težave z desnimi. Vse to na koncu povzroči tisto, kar najprej opazimo pri ljudeh – lep nasmeh in samozavest, ki ga prinaša.

Zato ni dvoma, da je ortodontska terapija, ki je običajno dolgotrajna, koristna, saj dolgoročno izboljšuje kakovost življenja osebe, ki jo uporablja. In s tem spoznanjem ste pripravljeni na naslednji korak, ki je izbira zobnega aparata. Seveda je pomembno, da se pogovorite z ortodontom, ki bo glede na konkretne okoliščine posameznega pacienta predlagal več ali eno vrsto zobnega aparata. Pred tem pogovorom bi bilo dobro vedeti, katere vrste ortodontskih zobnih aparatov obstajajo in katere so njihove značilnosti.

  • Koliko vrst zobnih aparatov obstaja?

Nove tehnologije ponujajo nove priložnosti v ortodontiji. To pomeni, da se število vrst zobnih aparatov povečuje, še vedno pa ločimo dve osnovni vrsti zobnih aparatov: fiksni in mobilni.

  • Fiksni zobni aparat – je najbolj poznana in najpogosteje uporabljena vrsta zobnega aparata. Ne glede na to, iz kakšnega materiala so izdelani (kovinski, keramični…), so sestavljeni iz tako imenovanih ključavnic, ki se prilepijo na vsak zob, in tankih kovinskih žic, ki gredo skozi ključavnice in jih povezujejo. Te žice igrajo ključno vlogo pri doseganju želenega gibanja zob.

Tudi fiksni zobni aparati so različni glede na vrsto ključavnic in material, iz katerega so narejeni.

Torej ločimo:

  • klasične ključavnice – tiste, na katerih je žica pritrjena z gumico ali žico;
  • samoligacijske ključavnice – imajo režo skozi katero se vleče žica in je ni potrebno dodatno pritrditi.

Poleg načina pritrditve žice se ključavnice razlikujejo tudi po materialu, iz katerega so narejene, in so lahko:

  • iz jekla,
  • keramični,
  • plastični…

 

  • Mobilni zobni aparati – enostavno jih je odstraniti, a da bi bili učinkoviti, jih je treba nositi večji del dneva. Ta vrsta zobnega aparata se najpogosteje uporablja pri otrocih, ko se čeljust še razvija. Nosijo se samo v mešanem zobovju za lažjo terapijo s fiksnim aparatom.

In med mobilnimi zobnimi aparati ločimo več različnih glede na namen, želeni cilj ali način nošenja. Najpogosteje pa se govori o dveh vrstah mobilnih zobnih aparatov:

  • monomaksilarni (dvodelni) zobni aparati – sestavljeni iz dveh pripomočkov, po enega za vsako čeljust;
  • bimaksilarni (enodelni) zobni aparati – sestavljeni iz ene naprave, ki hkrati vključuje in deluje na zgornjo in spodnjo čeljust.

 

V zadnjem času se je pojavilo veliko prozirnih zobnih aparatov, pravzaprav nizov opornic, ki se postopoma prilagajajo novemu položaju zob, da bi se zdravljenje končalo z idealnim nasmehom.

Vsaka opornica se uporablja dva tedna, v tem času se zobje postopoma premikajo v želeni položaj, napredek pa zagotavljajo redne kontrole pri zdravniku. Če ortodont ne predlaga drugače, je treba redne preglede opravljati vsakih 6 do 8 tednov.

Invisalign opornice nosimo 20 do 22 ur na dan, snamemo pa jih le med uživanjem hrane in umivanjem zob, kar rešuje največjo težavo klasičnih zobnih aparatov – oteženo ustno higieno in posledično pojav kariesa in drugih zobnih težav.

Vse ostalo, kar vas zanima, izveste na pregledu pri ortodontu. Naročite se tukaj.

Dogovorite se za termin

ali nas pokličite na telefonsko številko:

Dogovorite se za termin

ali nas pokličite na telefonsko številko:

Riviera